Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 18 Ekim 2019 Cuma
[11:44] Bolu'da vefat edenler -- [11:30] İl Emniyet müdüründen Bolu itfaiyesi teşkilatına teşekkür -- [11:12] Bebeklerde Tortikolis tehlikesi -- [10:58] Aksa ekibi enerji eğitimi için Bolu’daydı -- [12:03] Bolu' da vefat edenler -- [11:25] Sel afetinde zarar gören çiftçilere destek -- [11:10] Mehmetçiğe Bolu'dan büyük destek -- [10:28] Feci Şekilde Can Verdi -- [12:34] Yerli Üretim Uydulara BAİBÜ İmzası -- [11:03] Başkan Özcan Karaköy Mahallesinde --
Genç Çiftçiler bilgilendirildi

Bolu Valisi Aydın Baruş, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi tanıtım toplantısında Bolu’daki desteklemelerden yararlanmak isteyen çiftçiler ile bir araya geldi.

Haberi Yazdır

14.4.2017  12:24

Bolu Valisi Aydın Baruş, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi tanıtım toplantısında Bolu’daki desteklemelerden yararlanmak isteyen çiftçiler ile bir araya geldi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Bolu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşen bilgilendirme toplantısına Bolu Valisi Aydın Baruş, Vali Yardımcısı Ünal Coşkun, Belediye Başkan Yardımcısı Zerrin Biçen, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, ilgili oda başkanları ve birlik başkanları ile çiftçiler katıldı.

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi tanıtım toplantısı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlarken ilk konuşmayı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş yaptı. Taş yaptığı konuşmada genç çiftçilere sağlanacak 30 bin TL olan desteğin kredi olmadığını tamamının hibe olarak herhangi bir borçlanma olmadan çiftçilere verileceğini kaydetti.

2016 YILINDA BOLU’DAKİ ÇİFTÇİLERE 4 MİLYON 770 BİN TL’LİK DESTEK SAĞLANDI

2016 yılında Genç Çiftçi Destekleme Projesi kapsamında yapılan proje destekleri hakkında da bilgiler veren İl Müdürü İsmail Taş, 2016 yılında Bolu’da 2 bin 11 geçerli müracaat olduğunu, bu kişilerden 159’unun projelerden yararlanmaya hak kazandığını ve bunun bütçesinin 4 milyon 770 bin TL olduğunu aktardı.

Geçen yıl yapılan desteklemelerin adeti ve projeleri ile ilgili de katılımcıları bilgilendiren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş, desteklemelerden 101 adetinin büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, 19 adetinin küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, 16 adetinin bitkisel üretim ve 23 adetinin arıcılık konulu projelerden olduğunu belirtti.

“BEN ÇİFTÇİLERİMİZE BÜYÜK SAYGI DUYUYORUM”

“Benim çiftçilere çok büyük saygım var. Çünkü ne zaman elleri nasırlı bir insan görsem o nasırın arkasında çok büyük zahmetler ve büyük bir hayat hikayesi olduğunu anlıyorum” diyerek konuşmasına başlayan Bolu Valisi Aydın Baruş, “Çiftçilerimiz gerçek anlamda üretim yapan, ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan insanlar. Ürettikleri her üründe kendi alın terlerinin sonucunu görme bahtiyarlığına erebilen nadir kişilerdir çiftçilerimiz. Bugün artık şehirleşmenin arttığı, herkesin başkasının yanında çalışmak için şehirlere göç ettiği bir zamanda hala kahramanca sahip olduğu toprakla hayat mücadelesi veren çiftçilerimiz var. Ben onlara saygılarımı sunuyorum ve saygı duyulması gerektiğini ifade ediyorum” dedi.

“ÇİFTÇİLERİN ESKİDEN YAŞADIKLARI SORUNLARI BİLİYORUM”

Çiftçilerin yaşadığı soruları da bildiklerini kaydeden Vali Baruş, “Çiftçilerimizin yaşadığı sorunları da yakından biliyorum. Özellikle genç nüfusumuzun köylerde geçim kaynağı temin ederek kalması ve kendi ailesine, çocuğuna rızık temin edebilecek noktada bulunması son derece önem kazanıyor. Geçmişte hatırlarsanız yurtdışından damızlık hayvan getiriliyordu ve özellikle büyükbaş hayvanlar çiftçilerimize Ziraat Bankası kredileriyle dağıtılıyordu. O zamanlar, kredi faizleri son derece yüksekti ve çiftçilerimiz bunların geri ödemesinde çok zorlanıyordu. Diğer taraftan bazı projeler kapsamında maddi durumu yetersiz çiftçilerimize de büyük ve küçükbaş hayvan dağıtımı yapılıyordu. Bunlar faizsiz olarak veriliyordu ama bunların bile geri dönüşlerinde ciddi problemler yaşandı.

“DEVLETİMİZ SON DERECE ÖNEMLİ DESTEKLER VERİYOR”

Bugün artık gerçekten çiftçilik yapmak isteyen, geçimini topraktan sağlamak isteyen, yurdundan göç etmeyip kalmak isteyen gençlerimize devletimiz son derece önemli destekler veriyor. Genç Çiftçi Projesi bunlardan birisi. Ben geçen yıl bu desteklerden faydalanan bazı genç çiftçilerimiz ziyaret ettim. Özellikle o hanede bulunan kadınlarımızın bu proje kapsamında dağıtılan hayvanlara sahip çıkması,  kendi işletmesi olarak sahiplenmesi beni çok memnun etti. Çünkü çiftçilik aslında bir aile işletmesi. Sadece erkeğin çalışmalarıyla ayakta durabilecek bir işletme değil. Ailecek hep birlikte mücadele vermeniz gereken bir işletme. ” dedi.

“GERÇEK ÜRETİM TOPRAKTAN ELDE EDİLEN ÜRETİMDİR”

Genç Çiftçi Projesi kapsamında geçen yıl Bolulu çiftçilerin 4 milyon 770 bin TL’lik bir destek aldığını, bu yılki oranların daha belirlenmediğini ama kendisinin geçen yıla göre daha büyük destek beklediğini ifade eden Vali Baruş, “Genç Çiftçi projesi kapsamında 2017 yılında da devletimizin destekleri devam edecek ve ilimizde 2016 yılında kullanmış olduğumuz destekten daha fazlasındaninşallah çiftçilerimizi yararlandırabiliriz. Özelikle genç çiftçilerimize tavsiyem, kendi işletmenizin patronu olmak istiyorsanız lütfen bu projeye ilgi gösterin. Çünkü başkalarının yanında çalışmak zordur. Başkalarının isteğine bağlı olarak işinizi kaybetme tehlikesi karşısında olmanız veya kazanmış olduğunuzla son derece kıt imkanlarla geleceğe ilişkin planlar yapmanız zor olabilir. Eğer sağlıklı bir işletme kurabilirseniz, devletin verdiği desteği de kullanarak ileride çok büyük atılımlar yapma, işinizi genişletme imkanı bulabilirsiniz. Bu destekler sadece gençlerimize verilmiyor. Kırsal Yatırım Destek Projeleri kapsamında devletimizin tarım sektöründe son derece önemli destekleri var. Onlardan da yararlanarak geleceğe ilişkin daha güzel planlar, daha mutlu yaşamak için daha cesaretli adımlar düşünebilirsiniz. Ben bu projeye katılarak destek alan çiftçilerimizin almış oldukları desteğin kendilerine mutluluk ve huzur getirmesini, ülkemiz üretimine katkıda bulunmasını diliyorum. Gerçek üretim topraktan elde edilen üretimdir. Onu alın terimizle birleştirdiğimiz zaman hem ülkemiz insanının beslenmesine hemde ülkemizingelişmesine çok büyük katkı sağlamış oluruz. Ben nasırlı elleri ile bu ülkenin üretimine hizmet eden tüm çiftçilerimizi saygıyla tekrar selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

DESTEKLEMELER HAKKINDA SUNUM YAPILDI

Programın devamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İl Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Hasan Şen tarafından, bu yılki Genç Çiftçi Projeleri, projelere başvuru şartları, proje konuları, bitkisel üretime yönelik projeler için gereken şartlar, hayvansal üretime yönelik projeler için şartlar, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine yönelik projeler ile ilgili çiftçilere bilgiler aktarıldı.Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Mehmetçiğe Bolu'dan destek
Mehmetçiğe Bolu'dan
Bolu Kızılay Piknik 2018
Bolu Kızılay Piknik
Girasunspor / Boluspor 2018
Girasunspor / Bolusp

Aladağ gençlik kampı 2017
Aladağ gençlik kampı
elvinteks
elvinteks
İzzet Baysal Ödülleri 2017
İzzet Baysal Ödüller

HIZLI ŞOFÖR
HIZLI ŞOFÖR
İNANILMAZ AİLE
İNANILMAZ AİLE
DİSKO BOWLİNG
DİSKO BOWLİNG

TAVLA
TAVLA
OFİSTE TEMBELLİK
OFİSTE TEMBELLİK
ACUNLA VARMISIN YOKMUSUN
ACUNLA VARMISIN YOKM

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu' da vefat edenler
17.10.2019
Bolu' da vefat edenler
16.10.2019
Bolu' da vefat edenler
15.10.2019
Bolu' da vefat edenler
14.10.2019
Bolu'da vefat edenler
30.09.2019
Bolu'da vefat edenler
27.09.2019
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
bizbolulular@hotmail.com

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası